OPMER Üretim

-A +A

Yüksek kalitede optik bileşenlerin formunun verilmesi, yüzey bitirme gereksinimlerinin karşılanması, yüzey form hassasiyetinin artırılması yansıtıcı, anti-yansıtıcı vb. kaplama ve mikro desenleme gibi işlemlerinde kullanılmak üzere üretim ve metroloji sistemleri alt yapıya dahil edilmiştir. Altyapımızda bulunan bu sistemler ile uydu bileşenleri, yer teleskopları, kamera sistemleri, medikal ve savunma sanayii sektörleri için yüksek yüzey kalitesine sahip optik bileşenler üretilmesine olanak sağlamaktadır.

Yüzey Oluşturma

Uygulamaya özel hassas optik ve mekanik yapıların yüksek boyutsal hassasiyetlerde geliştirilmesine yönelik faaliyetlerinin gerçekleşmesi CNC kontrollü taşlama sistemi kullanılmaktadır. Bu işlem delme, kesme, boşaltma, profil çevreleme gibi işlemlerde kaba ve ince taşlamaya olanak sağlar. Cam ve benzer malzemelerde karmaşık geometriler işlenebilmektedir. Özellikle cam ve cam seramik gibi kırılgan malzemeleri aşındırmak için 5-eksenli üretim merkezi-taşlama sistemi OPMER bünyesinde yer almaktadır.

Taşlama Sistemi:

  • 800 mm çapa kadar yüksek boyutsal hassasiyete sahip düz, küresel ve küresel olmayan optik ve optpmekanik yüzeylerin işlenmesi, hafifletilmesi ve parlatmaya hazır hale getirilmesi
  • Cam malzemeler(BK7), düşük genleşme katsayılı cam seramikler(Zerodur, ULE), metaller(Aluminyum, Pirinç, Çelik), kristal yapılı malzemeler(Si, Ge), sert malzemeler(Safir, SiC) vb. parça işleme yeteneklerimiz arasında mevcuttur.

 

Yüzey Bitirme

Son teknoloji uzay ve savunma uygulamaları için kritik olan yüksek kalitede yüzey bitirme gereksinimlerinin karşılanması, yüzey form hassasiyetinin artırılması işlemlerinde kullanılan 7 eksenli robotik kollu CNC parlatma tezgâhı ve cam ve cam seramiklerin işlenmesi dışında metal ve kızılötesi optiklerin geliştirilmesine yönelik elmas uçlu tornalama tezgâhı bulunmaktadır.

Özel tasarım düz, küresel ve küresel olmayan parçaların yüzey bitirme işlemleri (parlatma) işlemlerini aşağıdaki hassasiyetler gerçekleştirilebilmektedir.

Parlatma Sistemi:

  • 800 mm çap ya da serbest form parçalar için 800x800 mm boyutlarında,
  • Bitirilmiş yüzey boyunca λ/4 PV (peak to valley) ve λ/40 rms pürüzlülük değerlerinde,
  • Cam, silika, kuvars, ZERODUR, SiC, vb. parça işleme yeteneklerimiz arasında mevcuttur.

Elmas Tornalama Sistemi:

  • 700 mm çap boyutlarında,
  • Bitirilmiş yüzey boyunca 0,1 μm PV ve 2 nm’den daha düşük rms pürüzlülük değerlerinde,
  • Al, pirinç, çelik, Si, Ge, plastik optik malzemeleri işleme yeteneklerimiz arasında mevcuttur.