Uydu Teknolojileri

-A +A

TÜBİTAK UZAY, 2002 yılında başlayan uydu yapım çalışmaları sırasında oluşturmaya başladığı altyapı ve bilgi birikimini geliştirerek, anahtar teslimi uydu sistemlerinin üretilmesi için gereken altyapı ve yeteneklere sahip olmuştur.

Uydu sistemlerinin tüm yapısal, ısıl ve optik analizleri yapılmakta, tasarım, üretim, montaj, bütünleştirme ve testleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, TÜBİTAK UZAY bünyesinde, bundan sonra yürütülebilecek uzay projeleri kapsamında kritik olacakları öngörülen üretim teknikleri, malzeme teknolojileri, test ve ölçüm düzenekleri, özel mekanizmalar ve kendiliğinden açılabilir yapılar gibi bir çok alana yönelik araştırma çalışmaları sürdürülmektedir.  

Uyduların, yönelim ve yörünge belirleme ve kontrol alt sisteminin tasarım, inceleme, üretim ve doğrulama aşamaları için gerekli tüm yetenekler (yörünge ilerleticileri ve kestirimcileri, yönelim kestirimcileri ve denetleyicileri, gerçek zamanlı yazılım geliştirme altyapıları, sistem tasarım altyapıları) oluşturulmuştur. Ayrıca, bu alt sistemin donanımlarının (tepki tekeri, yıldız algılayıcı, manyetometre, vb.) tasarım, inceleme, üretim ve doğrulama aşamaları için gerekli yetenekler de kazanılmıştır.

Planlanma ve üretim aşamasında bulunan ve gelecekte değişik irtifalarda çeşitli görevler yerine getirecek uydular ve diğer projelerin görev tasarım ve analiz faaliyetleri de uydu sistem mühendisliği ekibince yürütülmektedir.

Oluşturulan altyapılar, uzay ve uydu alanının yanı sıra, faaliyet gösterilen diğer alanları ve disiplinler arası çalışmaları da desteklemektedir.