İMECE Uydusu İçin Geri Sayım Başladı

-A +A

“Metrealtı çözünürlüğe sahip” ilk yerli ve milli gözlem uydusu İMECE, 15 Ocak 2023'te fırlatılacak.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İMECE uydusunun 15 Ocak 2023'te fırlatılacağını açıkladı. Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada İMECE uydusuna ilişkin detayları paylaşan Erdoğan; İMECE'nin Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında gerçekleşen bir diğer 2023 hedefi olarak tarihe geçtiğini vurguladı. 

Metrealtı çözünürlükteki ilk milli gözlem uydusu 

Ülkemizde ilk kez metrealtı çözünürlüğe sahip elektro-optik uydu kamerası TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilerek İMECE'ye entegre edildi ve ülkemizin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanması konusunda önemli bir adım atıldı. 

TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen yerli ve milli İMECE Uydusu'ndan fırlatmanın ardından ilk görüntünün, 48 saat içerisinde alınması hedefleniyor. İMECE; uydunun kabul testleri sonrasında fırlatma tarihinden yaklaşık 1 ay sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmeye başlayacak. 

Milli imkanlarla geliştirilen gözlem uydusu İMECE; BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 uydularından edinilen tecrübe ile donatıldı. 

680 kilometre irtifada güneşe eş zamanlı yörüngede görev yapacak İMECE’de uçuş bilgisayarı, elektro-optik kamera, elektrikli itki sistemi, güç, haberleşme ve yönelim yörünge belirleme alt sistemleri başta olmak üzere TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen ekipmanlara, TÜBİTAK UME manyetometre ve manyetik tork çubuğu ile; TÜBİTAK MAM ise sabit güneş paneli ile katkı verdi.

Bunun yanı sıra, başta Türkiye olmak üzere dünyanın her yerinden coğrafi kısıtlama olmaksızın yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edecek olan İMECE Uydusu; hedef tespit ve teşhis, doğal afet, haritalama, tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda ülkemize hizmet verecek. Sivil ve askeri amaçla kullanılabilecek uydunun tasarım görev ömrü 5 yıl olarak belirtiliyor. 

Ayrıca, İMECE Projesi, ülkemizin gelecekte sahip olacağı uyduların temelini oluşturacak kritik teknolojilere sahip olmakla kalmayıp, uzay teknolojileri alanında yetişmiş insan gücü ve bilgi birikimi kazanımı hususlarında da ülkemize büyük oranda katkı sağlayacak. Bu sayede katma değeri yüksek sistemler için ihraç etme potansiyeli kazanılmış olacak.
 

26.04.2022