BALİSTİKA SUBA

-A +A

EGM için geliştirilen BALİSTİKA’nın iyileştirilmiş bir versiyonunun Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı için geliştirilmesi projesidir.

23.08.2012 yılında başlayan projenin 2013 yılı sonunda kurulum, eğitim ve kabul testlerinin tamamlanması planlanmaktadır. 

VERİSİS VERİ VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş ile ile yapılan sözleşme gereğince BALİSTİKA sistemine Arapça yabancı dil desteği kazandırılmış, Forensic Laboratory Information Management System (CLIMS) ile entegrasyon sağlanmış ve sisteme av tüfeği kovan ve mermi çekirdeği desteği eklenmiştir. Suudi Arabistan’da altı büyük şehir merkezine (Arar, Dammam, Cidde, Cizan, Medine, Riyad) BALİSTİKA ünitelerinin  kurulması için çalışmalar başlatılmış olup çalışmaların 2013 yılı içinde tamamlanması planlanmaktadır. Projenin iki yıl garantisi bulunmaktadır.

BALİSTİKA, TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilmiş olan, fotometrik stereo yöntemi ile kovan ve mermi çekirdeklerinin 3B verisini elde eden, bu veriyi eşliğindeki metadata ile birlikte veritabanında saklayan, kovan ve çekirdek bilgileri yanında olaylara, kişilere, silahlara ait verileri de saklayabilen, 3B verilerden öznitelik verileri çıkartarak bunları karşılaştıran ve kardeş olma olasılığını veren, karşılaştırma işinin yükünü sisteme dahil bilgisayarlar arasında dağıtabilen, diğer BALİSTİKA kurulumları ile veri alış verişinde bulunabilen, bilgisayarlı mermi çekirdeği ve kovan  karşılaştırmasını sağlayan yazılım ve donanımlardan oluşan bir  sistemdir.

BALİSTİKA, bir balistik iz görüntü analizi ve tanıma sistemidir. BALİSTİKA üç ana işleve sahiptir:

  1. Veri Elde Etme: Akıllı yazılım ve donanım sistemi sayesinde yüksek kaliteli görüntülerin oluşturulabilmesine olanak sağlar.
  2. Sorgu ve Görüntüleme: Oluşturulan görüntülerin önceki verilerle karşılaştırılabilmesine ve analiz edilmesine olanak sağlar.
  3. Delil Eşleme: Görüntüler, kanıtlar, vakalar ve bireyler hakkındaki bilgilerin sunucu birimi yardımıyla muhafaza edilebilmesine ve eşleştirilebilmesine olanak sağlar.