GEOPORTAL Projesi

-A +A

Adı : Uydu Görüntü İşleme ve Geoportal Oluşturma Projesi

Kısa Adı : GEOPORTAL

Projenin Türü : Kalkınma Bakanlığı Dış Destekli Araştırma Projesi

Başlangıç Tarihi : 15.01.2013

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün (TÜBİTAK UZAY) yerli olarak tasarlayıp ürettiği RASAT uydusu, 17 Ağustos 2011’den bu yana uzaydaki görevini halen başarıyla yürütmektedir.

Kalkınma Bakanlığı desteği ile başlatılan “Uydu Görüntü İşleme ve Geoportal Oluşturma Projesi” kapsamında"; RASAT’ın fırlatılmasından sonra indirilen ham uydu görüntülerinin son kullanıcıya ulaşabilmesi için:

  • Görüntülerin geometrik kalibrasyonu
  • Mutlak ve bağıl radyometrik kalibrasyonu
  • Görüntülerin mozaiklenmesi
  • Geoportal üzerinden görüntülerin sunulması (görüntülerin veri tabanında yapılandırılması, meta dataların girilmesi, kataloglama, sorgulama ara yüzü vb.) hizmetleri gerçekleştirilmektedir.

Geoportal Projesi, 24.01.2014 tarihinde Dünya çapında en fazla kabul edilen ve uygulanan süreç iyileştirme yaklaşımı olan Yetenek Olgunluk Model Entegrasyonu (CMMI) Seviye 3 sertifikasyonunu almaya hak kazanmıştır.

Dünya’nın her yerinden 7,5 metre çözünürlükte siyah-beyaz, 15 metre çözünürlükte renkli (rgb) görüntü alabilen RASAT; çektiği görüntüleri TÜBİTAK UZAY’ ın Ankara’daki yer istasyonuna iletiyor. Yer istasyonuna inen görüntüler, Uzay mühendislerince geliştirilen otomatik görüntü işleme yazılımları ile işlendikten sonra farklı seviyelerde kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

İLK MİLLİ UYDU GÖRÜNTÜSÜ PORTALI

TÜBİTAK UZAY, Kalkınma Bakanlığı desteği ile başlattığı Geoportal Projesi kapsamında; gözlem uydularından elde edilen görüntülerin internet ortamında paylaşılabilmesi için GEZGİN portalı geliştirmiştir. RASAT uydusundan indirilen ham görüntüler geometrik ve radyometrik düzeltmelerin ardından koordinatlandırma işlemleri yapılarak güncel görüntüler GEZGİN Portalı’na (www.gezgin.gov.tr) aktarılmaktadır.

 

İlk Milli Uydu Görüntüsü Portalı – Gezgin Portalı
İlk Milli Uydu Görüntüsü Portalı – GEZGİN Portalı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-Devlet Kapısı ile bağlanarak istenilen alana ait RASAT görüntülerini ücretsiz olarak indirip, yeni görüntü talebinde bulunabilmektedir.


RASAT Görüntüleri e-Devlet Kapısı ile Artık Ücretsiz 

GEZGİN Portalı’na e-Devlet Kapısı ile bağlanan tüm T.C. vatandaşları RASAT uydusundan 2012 yılından günümüze kadar çekilmiş tüm görüntüleri ücretsiz indirebiliyorlar.

GEZGİN Portalı’na bağlanarak;

• Çizimle arama,

• Sınırlara göre arama,

• Yer ismine göre arama,

• Koordinat bilgisi girilerek arama,

• Dosya yükleyerek arama özellikleri kullanılarak istenilen alana ait görüntüler hızlı ve kolay şekilde indirilebilirsiniz.

RASAT UYDU GÖRÜNTÜSÜ SEVİYELERİ VE AÇIKLAMALARI

Farklı formatlarda ve boyutlarda oluşturulan RASAT Türkiye mozaiğini sisteme giriş yaparak indirebilirsiniz.

RASAT’tan elde edilen görüntüler haritacılık, afet izleme, tarım, çevre, şehircilik ve planlama çalışmalarında kullanılıyor. Daha önce yabancı uydulardan alınan uydu görüntülerinin RASAT ile yerli olarak karşılanması amacıyla TÜBİTAK UZAY, kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektör ile çalışmalar yapıyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Maden Tetkik ve Arama Kurumu olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna uydu görüntüsü sağlanıyor.

WMS, WMTS, WFS hizmetlerimiz için lütfen gezgin@tubitak.gov.tr adresinden iletişime geçiniz.

GEZGİN Blog sayfamızdan da RASAT görüntülerini takip edebilirsiniz.

http://blog.gezgin.gov.tr/