HALE

-A +A

Hall Etkili İtki Motoru Geliştirme Altyapı Projesi

Altyapı binası, TÜBİTAK UZAY yerleşkesinde elektrikli itki sistemleri tasarım, üretim ve testlerini gerçekleştirmek için 100 m2 100.000 sınıfı temiz odaya sahip laboratuvar alanından, mekanik ve elektrik üretim atölyelerinden ve çalışma ofislerinden oluşmaktadır. Laboratuvar bünyesinde ikisi büyük olmak üzere üç vakum tank bulunmaktadır: iki büyük tank 2015 yılından itibaren geliştirilen sistemlerin fonksiyonel ve performans testlerinin gerçekleştirilmesinde, küçük olan tank ise elektrikli itki sistemlerinin ayrılmaz parçalarından olan Katot ve Yakıt(Ksenon) Besleme Biriminin üretim ve testlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılmaktadır.

Altyapı bünyesinde yer alan vakum tanklar içinde, itki sistemlerinin ürettiği itkiyi ölçebilmek amacıyla itki standı, kuyruk gazı özelliklerini belirlemek amacıyla plazma ölçüm uçları ve ısıl özellikleri belirlemek amacıyla ısıl ölçüm uçları ile termal kamera bulunmaktadır.

Ayrıca HALE Projesi kapsamında, Türkiye’nin ilk Hall Etkili İtki Sistemi tüm ekipmanları ile tasarlanmış, üretilmiş ve testleri gerçekleştirilmiştir. 1.5 kW gücündeki Hall itki motorunun ilk prototipi 2015 yılında tasarlanıp üretilmiş ve operasyonel testleri kurulan altyapıda başarıyla gerçekleştirilmiştir. Elektrikli itki sisteminin diğer parçalarını oluşturan Yakıt Besleme Birimi, Katot, Güç İşleme ve Kontrol Birimlerinin tasarımları gerçekleştirilmiş, ilk prototipleri üretilmiş ve testleri başarıyla tamamlanmıştır. Türkiye’nin geliştirilen ilk milli elektrikli itki sistemi olan bu sistem, TÜRKSAT 6A Uydusunda deneysel olarak kullanılarak tarihçe kazanacaktır.

HALE Laboratuvarı

Hale Laboratuvarı

 

 

1.5 kW’lık Hall Etkili İtki Sistemi Ekipmanları: sırasıyla Motor ve Katotlar, Güç İşleme-Kontrol Birimi, Yakıt Besleme Ekipmanı.

 

 

Vakum tank içinde motor ateşleme testi sırasında alınan görüntü
Vakum tank içinde motor ateşleme testi sırasında alınan görüntü.