RTUK SKAAS

-A +A
2006-2008 yılları arasında gerçekleştirilen RTÜK SKAAS Projesinin amacı RTÜK için sayısal yayın izleme, arşivleme ve analiz sisteminin kurulmasıdır.
 
 

TÜBİTAK UZAY, RTÜK SKAAS Sistemindeki analiz yazılımlarını gerçekleştirmiştir. İzleme uzmanlarının işlemlerini kolaylaştırmayı hedefleyen 6 adet analiz modülü gerçekleştirilmiştir.

  • Video Çekim Analizi: Video içindeki sahne girişleri otomatik olarak tespit edilir. Her sahne bir anahtar kare ile temsil edilir. Bu sayede videonun içeriği tamamı izlenmeden hızlı bir  şekilde gözden geçirilebilir.
  • Videometin Okuma: TV yayının üzerine sonradan bindirilen yatay yazılar metne çevrilir ve okunan kelimeler sisteme kaydedilir. Metin sorgusu ile yazının geçtiği yer izlenir.
  • Video Program Analizi: Paketin amacı, TV reklam kuşaklarını tespit etmektir. Logolar kullanılarak reklam kuşaklarının yayınlandığı zamanlar ve süreleri tespit edilir. Yönetmeliğe uymayan ihlaller tespit edilir.
  • Video Klip Yakalama: Paketin amacı seçilen video klibini arşiv içinde aramaktır. Bu sayede bir video klibinin hangi kanallarda, ne zaman ve kaç defa yayınlandığı tespit edilebilir. Sorgu klibi giriş ve çıkış noktaları ile belirlendikten sonra aranacak kanallar ve zaman aralığı seçilir. Sorgu sonuçları benzerlik skoruna göre sıralanmış olarak kullanıcıya döndürülür.
  • Anahtar Kelime Yakalama: Paketin amacı, belirlenen anahtar kelimelerin konuşmacı bağımsız olarak ses verisi içinde bulmaktır.TV ve Radyoların ses verisi içinde arama yapılır. Arayüz üzerinden girilen kelimeler otomatik olarak yayın içerisinde aranır. Bulunan kelimeler zaman bilgisi ile birlikte kullanıcıya raporlanır.
  • Radyo Reklam Analizi: Paketin amacı radyo reklam kuşaklarını tespit etmektir. Reklam cıngılları kullanılarak kuşaklar otomatik olarak tespit edilir. Reklam raporu tespit edilen ihlallerle birlikte kullanıcıya sunulur.