APSCO

Bu Haberi Paylaş

Merkezi Çin’in Başkenti Pekin’de bulunan Asya Pasifik Uzay Organizasyonu (Asia-Pacific Space Cooperation Organization, APSCO) tarafından, 15-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında, APSCO Lise Öğrencileri Uzay Yarışması (APSCO Youth Space Contest 2017)  düzenlendi.

Yarışma teması “Gelecekteki Evimiz: Uzay”

APSCO’ya üye devletlerdeki gençlerin uzay bilimi ve teknolojilerine ilgilerini artırmak, APSCO’nun bilinirliğini yaygınlaştırmak ve üye devletlerdeki gençler arasında iletişim ve işbirliğini teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen yarışmaya sekiz farklı ülkeden 40 yarışmacı öğrenci katıldı.

Ülkemizden başvuran adaylar arasından İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nden Ekin Ören, İstanbul Vefa Lisesi’nden Zeynep Akyazıcı, Isparta Bilim ve Sanat Merkezi’nden Defne Altan ve Ağrı Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi’nden Ceren Kıliç olmak üzere toplam dört öğrenci finalde yarışmak üzere APSCO’ya aday gösterildi ve ASPCO tarafından hepsinin adaylıkları kabul edildi. Öğrenci takımının liderliğini TÜBİTAK UZAY personeli Aysun Karaarslan yaptı.

Öğrenciler, yarışmada kendi proje, kompozisyon, hikaye ve maketleriyle, fikirlerini Yarışma Jürisine anlatan bir sunum yaptılar.

Yarışma sonucunda Ekin Ören ve Defne Altan ikinciliği paylaşan öğrenciler arasında yer aldı. Ceren Kıliç ise en iyi sunum yapan öğrenci ödülünü aldı. Öğrenciler ödüllerini APSCO ve Yarışma Jürisi üyelerinin ellerinden aldılar.

APSCO Genel Sekreteri Dr. Li Xinjun yarışma sonunda bir konuşma yaparak katılımcıları kutladı.

Sunumlar ve ödül töreninin ardından öğrencilere laboratuvar çalışması yaptırıldı. Öğrenciler laboratuvara alınarak uzman eğitmenler tarafından bilgiler verildi. Öğrenciler daha sonra gruplara ayrılarak fırlatma rampası yaptılar ve yaptıkları fırlatma rampalarının çalışıp çalışmadığını test ederek çalışmayı uygulamalı şekilde jüriye sundular. Ülkemiz adına katılan ve çalışmayı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler ve ekiplerine, drone, kindle vb. ödüller verildi.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler