UZAY

Entegrasyon ve Test Altyapımız

TÜBİTAK Uzay Test ve Entegrasyon Altyapısı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından uzay teknolojileri alanında geliştirilen projelerin test edilmesi ve entegrasyonu için kurulmuş bir tesistir. Bu altyapı, uzay araçlarının ve bileşenlerinin güvenilirliğini ve performansını doğrulamak amacıyla çeşitli testlerin yapılmasına olanak tanır. Bu altyapılarda uzay ve savunma sanayi ekosisteminin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla test hizmetleri verilmektedir.

Çevresel Testler

Uzay araçlarının uzay ortamında karşılaşacakları sıcaklık, basınç, titreşim gibi koşullara dayanıklılığını test etmek için kullanılır. Termal vakum testleri, titreşim testleri ve akustik testler gibi çeşitli çevresel testler yapılır.

Elektromanyetik Uyumluluk Testleri (EMC)

Uzay araçlarının elektromanyetik dalgalarla etkileşimlerini ve diğer elektronik sistemlerle uyumluluklarını test eder. Bu, araçların görev sırasında diğer sistemlerle etkileşime girmesini önlemek için önemlidir.

Montaj ve Entegrasyon

entegrasyon-img-3

Uzay araçlarının ekipman seviyesi, alt sistem seviyesi ve sistem seviyesi montaj entegrasyon faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Uzay ortamında çalışacak ekipman ve sistemler çalışma şartlarına uygun işlemlerle birleştirilerek son ürün haline getirilmektedir.

Isıl Vakum Test Altyapıları

isil-vakum-test-altyapilari-img-1

TÜBİTAK UZAY Isıl Vakum Test Altyapıları, uydu ekipmanlarının tasarım ve uçuşa hazır olduklarının doğrulanması için gerekli olan uzayın ısıl ve vakum koşullarını simüle etmektedir. Test altyapıları ekipman ve alt sistemlerin test gereksinimlerini karşılayacak şekilde geniş kapsamlı bir kabiliyete sahiptir. Bu altyapılar  uydu ekipmanlarının geliştirme, mühendislik değerlendirmesi ve kalifikasyon testleri için kullanılmaktadır.

Titreşim Test Altyapısı

titresim-test-altyapisi-img-2

Titreşim Test Altyapısı, uydu ve ekipmanların fırlatma sırasında maruz kalacağı statik, dinamik ve akustik yükleri simüle ederek bu yüklere dayanımlarını doğrulamaktadır.

Piroşok Test Altyapısı

pirosok-img-1

Piroşok Test Altyapısı, uydu ve içerisinde bulanan alt sistemler ile ekipmanlarının uydunun fırlatıcıdan ayrılması, güneş panelleri, antenlerin açılması ve diğer piro teknik aktiveler sırasında maruz kalacağı şok koşullarını simüle ederek bu koşullara olan dayanımlarını doğrulamaktadır.

EMI/EMC Test Altyapısı

emi-emc-test-altyapisi-img-1
Geliştirilmekte olan uzay ekipmanlarına, MIL-STD 461 standardının son versiyonuna göre gerekli olan EMI/EMC testleri gerçekleştirilmektedir.