GÖKTÜRK-2 Uydusu 8 Yıldır Yörüngede

Bu Haberi Paylaş

TÜBİTAK UZAY önderliğinde üretilerek Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının uydu görüntü ihtiyaçlarını karşılayan, yüksek yerlilik oranıyla üretilen 2,5 metre çözünürlüklü GÖKTÜRK-2 Uydusu, 8 Yıldır başarıyla görevini yerine getiriyor.

18 Aralık 2012’de uzaya gönderilen GÖKTÜRK-2, tasarım ve üretim sürecinde uygulanan üst düzey mühendislik önlemlerinin bir sonucu olarak, tasarımında hedeflenen 5 yıllık görev ömründen daha uzun süredir görevine devam ediyor.

Yer yüzeyinden yaklaşık 685 kilometre yükseklikteki güneşe eşzamanlı yörüngeye yerleştirilen GÖKTÜRK-2, dünya etrafındaki bir turunu yaklaşık 98 dakikada tamamlıyor.  Fırlatıldığı günden bu yana savunma, çevre, şehircilik, tarım ve ormancılık alanlarında önemli ihtiyaçlara cevap veren GÖKTÜRK-2 ile afet izleme, şehir planlama, tarım alanları izleme, orman yangınları ve istihbarat alanlarında kamu kurum ve kuruluşlarına uydu görüntüleri sağlanıyor.

Uluslararası standartlarda yüksek güvenilirlik düzeyine sahip GÖKTÜRK-2 Uydusu, uzaya gönderildiği 2012 yılından bu yana Hava Kuvvetleri Komutanlığı Ahlatlıbel Yer İstasyonuna dünyanın dört bir yanından kesintisiz görüntü gönderiyor.

GÖKTÜRK-2, uzay alanındaki teknoloji ve gerekli alt yapının geliştirilmesinin yanı sıra uzman insan gücünün yetiştirilmesi imkânı sağladı. GÖKTÜRK-2 Uydusu başta olmak üzere BİLSAT ve RASAT projelerinde elde edilen deneyim ve bilgi birikimi ile Türkiye’nin metre-altı çözünürlüğe sahip ilk milli yer gözlem uydusu İMECE ve ilk milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A halen TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilmektedir. Bu uydularımız da yakın zamanda uzayda yerlerini alacaklar.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler