Harbin Institute of Technology, Doktora Burs Programı

Bu Haberi Paylaş

Ülkemizin de üyesi olduğu, Merkezi Çin Halk Cumhuriyeti-Pekin’de bulunan Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Organizasyonu (APSCO), Çin Hükümeti Burs Programı aracılığıyla 2019 yılı için doktora bursu verecektir.

APSCO ile Harbin Institute of Technology (HIT) arasında yapılan anlaşma çerçevesinde açılan Doktora Programı (DOCSTA)’nı kapsayan fakülte ve anadallar aşağıda belirtilmektedir.

Schools Disciplines Research Fields
Astronautics 0811
Control Science and
Engineering
1. Navigation, Guidance and Control
2. Control Theory  and Conrol Engineering
3. Detection Tecnology and Automatic Equipment
4. Pattern Recognition and Intelligent System
5. System Engineering
0825
Aeronautical and
Astronautical Science and
Technology
1. Aircraft System Optimization Design and Simulation
2. Deep Space Probe Landing and Return
3. Space Structure Dynamics and Control
4. Effect of Space Environment and Protection
Mechatronics
Engineering
0825
Aeronautical and
Astronautical Science and
Technology
1.Space Structure and Control
2. Aerospace High Precision Manufacturing Technology
3. Space Robot Technology
4. Space of Special Processing Technology
5. Aircraft Digital Manufacturing Technology
6. Aircraft Ground Simulation and Testing Technology

Başvurular TÜBİTAK UZAY’a yapılacak olup önerilecek adaylar TÜBİTAK UZAY tarafından belirlenecektir. Adaylar arasındaki en son değerlendirme APSCO ve Harbin Institute of Technology tarafından yapılacaktır. Sağlanan burs ve desteklere ek olarak programa kabul edilen adayların Harbin’e gidiş-dönüş uçak bileti ücreti bir defaya mahsus olmak üzere APSCO tarafından karşılanacaktır.

Her bir program kapsamında sağlanan burs, destekler, kriterler ve ayrıntılı bilgilendirme, aşağıdaki ilgili program dokümanlarında yer almaktadır.

  1. Doktora Programları (DOCSTA)
  2. Sağlık Raporu Formu
  3. Başvuru Dokümanları Listesi
  4. HIT Tanıtım Sunumu
  5. Uluslararası Öğrenciler için Harbin ve Harbin Institute of Technology Tanıtım Sunumu
  6. Harbin Tanıtım Dökümanı

TÜBİTAK UZAY tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda DOCSTA programı kapsamında her bir alan için  iki aday önerilecek olup, bir kişi kabul edilecektir.

Başvurular ile ilgili tüm belgelerin 25 Ocak 2019 tarihine kadar TÜBİTAK UZAY’a posta yoluyla ulaştırılması gerekmektedir. Yapılacak değerlendirme sonucunda programlara önerilecek adayların belgeleri APSCO’ya TÜBİTAK UZAY tarafından iletilecektir.

APSCO Hakkında Kısa Açıklama

Kısa adı APSCO olan Asya Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü (Asia Pasific Space Cooperation Organization www.apsco.int) 28 Ekim 2005 tarihinde Çin, Tayland, İran, Pakistan, Bangladeş, Moğolistan, Peru, Endonezya hükümet temsilcilerinin Pekin’de APSCO Kuruluş Yasasını imzalaması ile kurulmuştur.  Türkiye, 1 Haziran 2006 tarihinde Pekin’de yapılan bir törenle APSCO Kuruluş Yasasını imzalayarak kurucu 9 üye ülkeden biri olmuştur. APSCO, Avrupa Uzay Ajansı’ndan sonra uzay alanında Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ikinci hükümetler arası organizasyondur.

APSCO bünyesinde yapılan projeler üye ülkeler arasında uzay alanındaki diğer projeleri geliştirmede çekirdek fon niteliğinde olup “Opsiyonel” projeler olarak daha büyük işbirliklerini tetiklemeleri amacıyla kurgulanmıştır. Ayrıca, projeler eğitim amaçlı da yapılmaktadır. Özellikle üye ülkeler arası bedelsiz teknoloji transferi olarak da kurgulanabilmektedir. Dört ana alanda projeler oluşturulmaktadır: 1) Uzay Teknolojileri, 2) Uzay Bilimi, 3) Uzay Uygulamaları ve 4) Teorik ve Uygulamalı Eğitim.

APSCO üye ülkelerinden biri olarak, ülkemiz adına faaliyetleri Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK), TÜBİTAK adına ise TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) ülke temas noktası olarak yürütmektedir.

Başvuru İçin Posta Adresi :

TÜBİTAK UZAY
ODTÜ Yerleşkesi, 06800, Ankara / Türkiye

Bilgi İçin : Aysun Karaarslan
E-Posta : apsco.uzay@tubitak.gov.tr

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler