HASSAS Projesinde 2. Gözden Geçirme Aşaması Tamamlandı

Bu Haberi Paylaş

GAP Bölgesinde Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi(HASSAS) kapsamında “2. Gözden Geçirme” (Sistem İsterleri Analizi) aşaması tamamlandı.

GAP Bölgesinde Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi(HASSAS) kapsamında “2. Gözden Geçirme” (Sistem İsterleri Analizi) aşaması tamamlandı.

Bu nedenle, 25 Ocak 2016 tarihinde, TÜBİTAK UZAY’da geniş bir katılımlı bir toplantı yapıldı. Toplantıya, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Muhammed Adak, TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcıları Dr. Erdal YILMAZ ve Aytekin Çakır katıldılar.

Toplantıda, ilk yüksek çözünürlüklü milli uydumuz Göktürk-2 başta olmak üzere, elektro optik ve SAR uydularına ait görüntülerin tarımsal alanların sınıflandırılmasında ve hassas tarım uygulamalarında kullanımı ile ilgili proje ara çıktıları sunuldu. Öngörülen 2. Aşama uygulamalarının başarıyla gerçekleştirildiği görüldü.

Proje kapsamında uydu ve hava platformlarından alınan görüntüler ile tarım alanlarının analizi yapılarak hassas tarım uygulamaları geliştirilecektir. Başta milli uydularımız RASAT ve GÖKTÜRK-2 görüntüleri olmak üzere, çok bantlı uydu görüntüleri ile hava platformlarından alınacak hiperspektral görüntüler kullanılarak GAP bölgesinde yetiştirilen ürünlerin detaylı analizi gerçekleştirilecektir. Bu analizler sonucunda, tarım arazilerinde ekilen ürün tespiti, rekolte tahmini, toprağın gübre ihtiyacı, sulama ihtiyacı, bitki hastalık durumu tespit edilecektir.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler