Northwestern Polytechnical University, Yüksek Lisans ve Doktora Burs Programları

Bu Haberi Paylaş

Ülkemizin de üyesi olduğu ve merkezi Pekin’de bulunan Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Organizasyonu (APSCO), Çin Hükümeti Burs Programı aracılığıyla 2020 yılı için yüksek lisans  ve doktora  bursları verecektir. Yüksek lisans programı kapsamında her bir alan için en fazla üç, doktora programı kapsamında ise her bir alan için en fazla iki adaya burs sağlanacaktır.

Her bir program kapsamında sağlanan burs, destekler, kriterler ve ayrıntılı bilgilendirme aşağıdaki program dokümanlarında yer almaktadır. Sağlanan burs ve desteklere ek olarak programa kabul edilen adayların Şian şehrine gidiş-dönüş uçak bileti ücreti bir defaya mahsus olmak üzere APSCO tarafından karşılanacaktır.

Burs programından yararlanacak öğrenciler, Şian’da bulunan Northwestern Polytechnical University’nin (NPU) aşağıdaki fakülte ve bölümlerinin Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt olacaktır:

School                        Major

Astronautics                 Navigation, Guidance and Control

Astronautics                 Aeronautical and Astronautical Science and Technology

Power and Energy        Aeronautical and Astronautical Science and Technology

Program için başvurular TÜBİTAK UZAY’a yapılacaktır. TÜBİTAK UZAY tarafından belirlenenen uygun başvurular APSCO ve NPU’ya iletilecek, en son değerlendirme APSCO ve NPU tarafından yapılacaktır.

Başvuru kapsamında hazırlanacak belgeler NPU 2020 Ayrıntılı Bilgilendirme Dökümanı’nda yer almaktadır. Adayların başvuru için gerekli tüm belgelerini 27 Ocak 2020 tarihine kadar TÜBİTAK UZAY’a posta yoluyla ulaştırmaları ve Chinese Government Scholarship, https://studyinchina.csc.edu.cn/#/login linki üzerinden de başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılacak değerlendirme sonucunda programlara önerilecek adayların belgeleri APSCO’ya TÜBİTAK UZAY tarafından iletilecektir.

tasarim son 222NPU MASTA DOCSTA Tanıtım Posteri

APSCO Hakkında Kısa Açıklama

Kısa adı APSCO olan Asya Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü (Asia Pasific Space Cooperation Organization www.apsco.int) 28 Ekim 2005 tarihinde Çin, Tayland, İran, Pakistan, Bangladeş, Moğolistan, Peru, Endonezya hükümet temsilcilerinin Pekin’de APSCO Kuruluş Yasasını imzalaması ile kurulmuştur.  Türkiye, 1 Haziran 2006 tarihinde Pekin’de yapılan bir törenle APSCO Kuruluş Yasasını imzalayarak kurucu 9 üye ülkeden biri olmuştur. APSCO, Avrupa Uzay Ajansı’ndan sonra uzay alanında Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ikinci hükümetler arası organizasyondur.

APSCO bünyesinde yapılan projeler üye ülkeler arasında uzay alanındaki diğer projeleri geliştirmede çekirdek fon niteliğinde olup “Opsiyonel” projeler olarak daha büyük işbirliklerini tetiklemeleri amacıyla kurgulanmıştır. Ayrıca, projeler eğitim amaçlı da yapılmaktadır. Özellikle üye ülkeler arası bedelsiz teknoloji transferi olarak da kurgulanabilmektedir. Dört ana alanda projeler oluşturulmaktadır: 1) Uzay Teknolojileri, 2) Uzay Bilimi, 3) Uzay Uygulamaları ve 4) Teorik ve Uygulamalı Eğitim.

APSCO üye ülkelerinden biri olarak, ülkemiz adına faaliyetleri Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK), TÜBİTAK adına ise TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) ülke temas noktası olarak yürütmektedir.

Başvuru İçin Posta Adresi :

TÜBİTAK UZAY

ODTÜ Yerleşkesi, 06800, Ankara / Türkiye

Bilgi İçin : Aysun Karaarslan

E-Posta  : apsco.uzay@tubitak.gov.tr

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler