RASAT ‘ın 3. Yıl Dönümü ve Gezgin Portalının Açılışı Kutlandı

Bu Haberi Paylaş

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri IŞIK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof.Dr. Ersan ASLAN, TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof.Dr. Yücel ALTUNBAŞAK ve çok sayıda Değerli Akademisyen misafirin katılımı ile RASAT uydusunun fırlatılmasının 3. yıl dönümü etkinliği ve Gezgin Portalının Açılışı 19 Ağustos 2014 tarihinde TÜBİTAK UZAY Enstitüsü’nde yapıldı.

Açılış programı kapsamında misafirler Yer İstasyonunda RASAT Uydusundan görüntü indirme sürecini izledi.

İlk milli yer gözlem uydusu RASAT, 17 Ağustos 2011 tarihinde Rusya’dan fırlatılmıştı. Yörüngesinde 3. yılını dolduran ve görüntüleriyle tüm Türkiye’yi 2 defa kapsayan RASAT, tüm hedeflerine başarıyla ulaştı ve yörüngesinde görevlerini başarı ile devam ettiriyor. RASAT, 3 yıl boyunca yörüngesinde 16 bin 480 tur attı ve toplam 6 milyon kilometrekare alan görüntüledi.

RASAT uydusundan indirilen ham görüntüler geometrik ve radyometrik düzeltmelerin ardından koordinatlandırma işlemleri yapılarak güncel görüntüler GEZGİN Portalına aktarılıyor.

Kamu kuruluşları ve üniversiteler GEZGİN Portalına üye olabilecekler ve bugünden itibaren “www.gezgin.gov.tr” adresinden tüm görüntülere ücretsiz ulaşabileceklerdir.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler