TÜBİTAK UZAY, Başarılı Projeleriyle IDEF 2013 Fuarı’na Katıldı

Bu Haberi Paylaş

Türkiye’nin ilk milli gözlem uydusu RASAT’ı Ağustos 2011’de, ilk yüksek çözünürlüklü keşif ve gözetleme uydusu GÖKTÜRK-2’yi Aralık 2012’de uzaya gönderen TÜBİTAK UZAY, 2000’li yılların başından bu yana gerçekleştirdiği uydu ve uzay projelerinden elde ettiği uydu, alt sistem ve teknolojilerini  7-10 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen 11. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı – IDEF 2013’te sergiledi.

Fuar süresince TÜBİTAK UZAY, yüksek çözünürlüklü keşif ve gözetleme uydusu GÖKTÜRK-2, milli gözlem uydusu RASAT, tüm Türkiye’yi kapsayan uydu görüntüsü veritabanı, görev bilgisayarı BİLGE, görüntü sıkıştırma sistemi GEZGİN, elektrikli itki sistemi HALE, kızılötesi uydu kamerası KUZGUN, Balistik Görüntü Analizi ve Tanıma Sistemi BALİSTİKA ile çok sayıda uydu alt sistemini (UYGAR, TREKS-823, ÇOBAN) potansiyel uluslararası müşterilerine tanıttı.

Fuarda ziyaretçi akınına uğrayan TÜBİTAK standı büyük ilgi gördü. Yurt içi ve yurt dışından üst düzey konukların ziyaret ederek bilgi aldığı TÜBİTAK standında sergilenen ürünler göz doldurdu. TÜBİTAK’ın tamamen yerli teknoloji kullanarak geliştirdiği projeler hakkında ziyaretçilere TÜBİTAK yetkilileri tarafından bilgi verildi. Ayrıca, TÜBİTAK UZAY çalışanları 8 Mayıs 2013 tarihinde IDEF’i ziyaret ederek sektördeki gelişmeleri takip ettiler.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler