Uzay Teknolojileri ve Eğitim Birliği Toplantısı Enstitümüzde Gerçekleştirildi

Bu Haberi Paylaş

Uzay alanında birlik oluşturma ve birlik çatısı altında üniversitelerimizin mevcut ve olası insan kaynağı, alt yapı ve diğer kaynaklarını kullanarak güç birliği yaparak uzay eğitimi ve araştırmaları alanında Türkiye’yi lider ülke konumuna getirmek hedefindeki Uzay Teknolojileri ve Eğitim Birliği’nin (UTEB) 4. toplantısı 6 Aralık 2013 tarihinde 14 üniversite ve 10 kurum/kuruluştan temsilcinin katılımıyla TÜBİTAK UZAY’da gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında Enstitimüz Müdür Teknik Yardımcısı tarafından gerçekleştirilen sunumda Enstitümüzün sahip olduğu kabiliyetler,  ürünler ve altyapısının tanıtılmış sonrasında tüm katılımcılara bir tanıtım turu yapıldı. Bu kabiliyet ve altyapının tüm üniversite ve kurumlara açık olduğu belirtildi. Üniversitelerle işbirliği içinde uzay alanında yetişmiş insan gücünün artırılabileceği, ortak projelere girilebileceği ve/ veya deneysel birtakım algılayıcıların veya bilimsel çalışmaların yürütülebileceği ifade edildi. Üniversite öğrencilerine staj kontenjanı verilebileceği ve lisansüstü araştırmaları için imkân sağlanabileceği belirtildi.

Toplantıya katılım sağlayan APSCO Genel Sekreteri Sn. Celal Ünver APSCO’nun yüksek lisans ve doktora bursları ile ilgili bilgi verdi. APSCO’nun önümüzdeki dönemde üniversitelerimizle daha sıkı işbirliği imkanları oluşturmayı hedeflediğinden bahsedildi. Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılında bir roket yarışmasının düzenlenmesinin planlandığı açıklandı. UTEB tarafından Haziran 2014′te CANSAT kursu ve sonrasında ulusal bir yarışma organize edilmesi planlandığı belirtildi . Toplantıda Horizon 2020 uzay proje başlıkları hakkında bilgi verildi. Japonya tarafından kurulan University Space Engineering Consortium – UNISEC’in UNISEC-Global çatısı altında Türkiye dahil birçok ülke ile birlikte ortak projeler yapmak istediği hakkında bilgi verildi.

Toplantıya katılım sağlayan üniversiteler, kurum ve kuruluşlar:

Üniversiteler:
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi
Ankara Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi
Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi
Ege Üniversitesi
Erciyes Üniversitesi
HHO
İTÜ
Koç Üniversitesi
ODTÜ
Sabancı Üniversitesi
THK Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi
Kurum ve Kuruluşlar:
APSCO
ASELSAN
ESEN Sist.Ent.
LNL Teknoloji Ltd. Şti.
Mikro-Tasarım Ltd. Şti.
MSB
TUSAŞ/ TAI
TÜBİTAK Başkanlık
TÜBİTAK Uzay
SSM

Detaylı Bilgi: http://www.rast.org.tr/UTEB/

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler