Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri Işık Enstitümüzü Ziyaret Etti

Bu Haberi Paylaş

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri Işık ve beraberinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müsteşarı Sn. Prof. Dr. Ersan ASLAN, ODTÜ Rektörü Sn. Prof. Dr. Ahmet ACAR, TÜBİTAK Başkanı Sn. Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, TÜBİTAK Başkan Yardımcıları Sn. Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU ve Sn. Doç. Dr. Necati Demir, TÜBİTAK Genel Sekreteri Sn. Arif Koyuncu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Sn. Doç. Dr. Cevahir UZKURT ve Bakanımızın Danışmanları tarafından 10 Nisan 2014 tarihinde TÜBİTAK UZAY Enstitüsüne bir ziyaret gerçekleştirildi.

Ziyaret kapsamında TÜBİTAK UZAY’ın tanıtım sunumunun ardından Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu GÖKTÜRK-2 ve ilk yerli gözlem uydusu RASAT hakkında Enstitü Müdürümüz Sn. Dr. Lokman Kuzu’dan bilgi alan Bakan Işık, dünyadaki en iyi balistik inceleme sistemlerinden biri olan BALİSTİKA, Balistik Görüntü Analizi ve Tanıma Sistemi’ni inceledi. Yer istasyonu ve temiz odayı gezen Işık, TÜBİTAK UZAY çalışanlarıyla birlikte yemek yedi.

Yer istasyonu ve uydu, montaj, entegrasyon ve test laboratuvarını (temiz oda) gezen Bakanımız ile ziyaret esnasında Türkiye üzerinden geçişi olan RASAT uydusunun görüntüsü paylaşıldı.

TÜBİTAK UZAY’ın çalışmalarının göğüslerini kabarttığını söyleyen Bakan Işık, Türkiye’nin “uzayda artık ben de varım” dediğini dile getirdi. GÖKTÜRK-2 ve RASAT’ın TÜBİTAK UZAY marifetiyle yapıldığını belirten Işık, “İlk yerli haberleşme uydusu olacak TÜRKSAT 6A’nın hazırlıkları yürüyor. Arkasından istihbarat uydularıyla ilgili çalışmalar yapılacak ve pek çok proje, burada hayata geçecek” diye konuştu.

TÜBİTAK UZAY’da çok ciddi yetişmiş bir insan kaynağı olduğunu anlatan Işık, bu gücün Türkiye için üretiyor olmasının kendilerini memnun ettiğini söyledi. RASAT’ın 7,5 metre, GÖKTÜRK-2’nin ise 2,5 metre çözünürlükte görüntü alabildiğini ifade eden Işık, şunları söyledi: “Şimdi inşallah GÖKTÜRK-1 uydusunda yüksek çözünürlükte görüntü alabileceğiz ama o çözünürlüğü artırmak için de arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca, uydu görüntüleri kullanılarak Türkiye’nin 2 boyutlu haritası hazırlanıyor. Tamamlandığında bir web portalı üzerinden bu uygulama kullanıcıyla buluşacak. Bu hazırlıklar tamamlandığında kamuoyuna daha detaylı bilgi verilir. İnşallah yakında Türk Maps’i görürüz ama çözünürlük açısından önümüzdeki süreçte daha güzel fotoğraflar, haritalar sunma imkanı olacak.”

BALİSTİKA’ya Tunus ve KKTC’den Talep

Silahların kovan ve çekirdek üzerinde bıraktıkları izleri 3 boyutlu inceleyen BALİSTİKA sisteminin çok önemli bir proje olduğuna değinen Bakan Işık’ a, sistemin, Türkiye’ nin yanı sıra Suudi Arabistan’a da satıldığı, diğer ülkelerden de talep olduğu belirtildi. Işık, “Şu anda Tunus ve KKTC de talepte bulunmuş. Eminim ki önümüzdeki süreçte daha farklı ülkeler de bu sistemi almak için talepte bulunurlar. Çünkü malınız iyi olursa satmak kolay” dedi.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler