TÜBİTAK UZAY, Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda

Bu Haberi Paylaş

TÜBİTAK UZAY, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen ve Türkiye’nin bu yıl partner ülke olduğu Uluslararası Uzay ve Havacılık Fuarı’na (ILA) katıldı.

Schönefeld Havalimanı’ndaki Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın (ILA) açılışı, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt tarafından gerçekleştirdi.

Başbakan Merkel, burada yaptığı konuşmada, ILA’da hava ve uzay alanında en yeni teknolojilerinin sergilendiğini ve sektörden herkesin buraya katıldığını vurguladı. Türkiye’nin bu yıl ILA’nın partner ülkesi olduğuna dikkati çeken Merkel, “Türkiye’deki maden ocağındaki facianın acı haberi Almanya’da bizi de sarstı. Bizim düşüncelerimiz ölenlerin yakınlarıyla. Böyle trajik anlarda gündeme geçmek kolay değil” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin uzun yıllardan beri düzenli bir şekilde ILA’ya katıldığını belirten Merkel, Türkiye’nin uzay ve havacılık alanındaki sanayisinin etkili inovasyon potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da ILA’nın, sektörün en önemli fuarından biri olduğunu ifade etti. “Almanya, Türkiye’nin en önemli müttefiklerinden biridir. Her iki ülke, birçok alanda, özellikle de savuma alanında yakın işbirliği yapıyor” diyen Elvan, iki ülkenin karşılıklı ticaret hacminin 30 milyar avro üzerinde olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’nin Almanya ile savunma alanında yaptığı projelerin toplam 4 milyar avro olduğunu ifade eden Elvan, iki ülke işbirliğinde en önemli başarılarından birinin 2014’teki Almanya-Türkiye Bilim Yılı olduğuna işaret etti.

ILA’ya savunma sanayiinde faaliyet gösteren 17 şirketin katıldığını belirten Elvan, Türkiye’deki savunma sektörünün son 10 yılda önemli bir gelişme gösterdiğini, savunma sanayii ihracatının 2 milyar avroya çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti. Elvan, ILA’nın tüm katılımcılar için verimli olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından büyük bir makasla kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştiren Merkel ve Elvan, daha sonra beraberindeki heyetle stantları gezdi.

ILA’ya bu yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 40 ülkeden 1203 şirket katılan fuarda TÜBİTAK UZAY, Salon 6’daki 6103 numaralı standında milli uydular RASAT ve GÖKTÜRK-2’yi sergiledi. Enstitü yetkilileri, yuvarlak masa toplantılarında bir araya geldikleri sektörün önde gelen firmaları ile işbirliği imkânlarını araştırılırken,Türk-Alman Uzay Etkinliği kapsamında Alman kurum ve kuruluşları ile karşılıklı görüşmeler gerçekleştirdi.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler