GÖKTÜRK-2 Yörüngede 11 Yılını Doldurdu: Türkiye’nin Milli Uydusu Hizmet Vermeye Devam Ediyor

Bu Haberi Paylaş

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü öncülüğünde TAI ortaklığı ile Türk mühendis ve teknisyenler tarafından üretilen GÖKTÜRK-2 Uydusu, 18 Aralık 2012’de fırlatılmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri ve kamu kurumlarının ihtiyaçları için önemli uydu görüntüleri sağlamaya devam ediyor.

5 yıl tasarım ömrüne sahip olan ve Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü milli keşif uydusu unvanını taşıyan GÖKTÜRK-2, bugün itibarıyla yörüngesinde 11. yılını kutluyor. 2,5 metre çözünürlükle yüksek yerlilik oranına sahip olan uydumuz, 685 kilometre yükseklikteki güneşe eşzamanlı yörüngede görevini sürdürüyor.

Fırlatıldığı günden bu yana Hava Kuvvetleri Komutanlığı Yer İstasyonu’na dünya çapında önemli görüntüler sağlayan GÖKTÜRK-2, çevre, şehircilik, tarım ve ormancılık gibi alanlarda da kamu kurumlarına değerli uydu görüntüleri sunuyor.

GÖKTÜRK-2’nin kazandırdığı deneyimlerle, Türkiye’nin yurt dışına olan bağımlılığını azaltacak önemli adımlar atılmış oldu. Geçtiğimiz Nisan ayında göreve başlayan yüksek yerlilik oranına sahip İMECE Uydusu, metrealtı çözünürlüklü kamerasıyla hizmet vermeye devam ederken, ülkemizin ilk milli haberleşme uydusu olacak TÜRKSAT 6A’nın yakın zamanda göreve başlaması için son testler devam ediyor.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler