TÜBİTAK UZAY’ın Yeni Müdürü M. Mehmet Nefes Oldu

Bu Haberi Paylaş

TÜBİTAK Başkanlığı’nın 27 Kasım 2023 tarihli kararıyla M. Mehmet Nefes, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’ne Enstitü Müdürü olarak atandı.

Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden 2006’da lisans, THK Üniversitesi Endüstri Mühendisliği-Mühendislik Yönetimi Programından yüksek lisans derecelerini alan Nefes, 2006 yılında TÜRKSAT A.Ş.’de AR-GE mühendisi olarak kariyerine başladı. Ayrıca, 2006-2007 yılları arasında BİL-UZAY Araştırma Merkezi bünyesinde yüksek lisans çalışmalarını yürüttü.

TÜRKSAT A.Ş. bünyesinde Uydu Tasarım ve AR-GE, Uydu Frekans Gözlem ve Uydu Programları birimlerinde çeşitli kademelerde görevlerde bulunan Nefes, TŪRKSAT 4A/4B, TŪRKSAT 5A/5B, Ulusal Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi kurulumu, uydu yer sistemleri kurulumları, ilk milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A dahil, birçok uydu ve altyapı projesinde aktif rol aldı. Ocak 2021-Kasım 2023 arasında Uydu Programları Direktörü olarak görev yapan M.Mehmet Nefes, uydu projeleri yönetim ve teknoloji danışmanlığı ile eğitim servisleri sağlanması kapsamında da sorumluluklar üstlenmiş olup bu alanda ülkemizin ilk ihracatlarını gerçekleştirilmesine öncülük etmiştir.

Mühendislik yönetimi, uydu haberleşme sistemleri, komuta-kontrol sistemleri, uydu üretim ve test süreçleri, güvenilirlik mühendisliği, uydu temin ve fırlatma hizmetleri yönetimi gibi alanlarda uzmanlaşmış olan Nefes, Mart 2023’ten itibaren NATO Dayanıklılık Komitesi-Sivil Haberleşme Planlama Grubu’nda ülkemizi temsil etmektedir.

Uydu/uzay sektöründe yirmi yılı yakın deneyime sahip olan Nefes, evli ve iki çocuk babasıdır.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler