RASAT UYDUMUZ 7 YAŞINDA

Bu Haberi Paylaş

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün yerli olarak tasarlayıp ürettiği RASAT Uydusu bugün yedinci yaşını tamamladı. Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu olan RASAT, 17 Ağustos 2011 tarihinden bu yana uzaydaki görevini başarıyla yürütüyor.

RASAT, uzayda görev yaptığı süre boyunca Dünya üzerinde toplam 14. 057.100 km² alanın görüntüsünü çekti. Türkiye’nin yaklaşık on sekiz katı görüntü alan RASAT, 2448 görevi başarıyla yerine getirdi. RASAT Uydusu’nun tasarım ömrü üç yıl olmasına rağmen yedi yıldır başarıyla çalışarak ve dünya yörüngesinde 37.290 tur atarak Türk mühendisinin uzay ortamına uzun süre dayanan ürün geliştirebildiğini ispat etmiş oldu.

RASAT, hiç bir sınırlama olmadan Dünya’nın her yerinden görüntü alabiliyor ve aldığı görüntüleri TÜBİTAK UZAY’da bulunan Yer İstasyonuna iletiyor. Burada işlenen görüntüler Türkiye’nin ilk milli uydu görüntü portalı olan ve tüm Türkiye’yi kapsayan www.gezgin.gov.tr internet adresinde herkesle paylaşılıyor. RASAT’tan elde edilen görüntüler haritacılık, afet izleme, akıllı tarım, çevre, şehircilik ve planlama çalışmalarında kullanılıyor.

RASAT Uydusundan elde edilen tecrübe, başarı ve özgüven ile Göktürk-2 Uydusu TÜBİTAK UZAY önderliğinde Türk mühendislerince yapıldı. RASAT ve Göktürk-2  Uydularından elde edilen tecrübe sayesinde, yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu İMECE ve Türkiye’nin ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A uyduları 2021 yılında uzaydaki yerlerini alacak. RASAT Uydusu ile bir görüntü uydusunu tasarlayıp üretebilen Türkiye, kendi uydusunu yapabilen az sayıda ülke arasına girmiş oldu.

RASAT’ın yedinci yaş günü kutlu olsun…

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler