Sanayi ve Teknoloji Bakanı TÜBİTAK UZAY’ı Ziyaret Etti

Bu Haberi Paylaş

Bakandan TÜBİTAK UZAY Ziyareti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yanında bulunan Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ile birlikte TÜBİTAK UZAY’ı ziyaret etti. Ziyarete TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile birlikte ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’te eşlik ettiler.

Öncelikle Yer istasyonuna giden Bakana burada Yer İstasyonunun işleyişi hakkında bilgiler verilerek uydularımızdan alınan görüntüler gösterildi. Daha sonra uydu üretim ve test işlemlerinin yapıldığı Temiz Oda ziyaret edilerek buranın teknik özellikleri ve yapılan işlerle ilgili bilgiler verildi.

Buradan Enstitü BTYK Toplantı salonuna geçilerek Enstitü yönetimiyle birlikte grup liderleri, birim sorumluları ve proje teknik liderlerinin de katılımıyla Enstitü tanıtım sunumu yapıldı. Enstitü tanıtım sunumunu yapan Enstitü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu Enstitünün tarihçesi, insan kaynağı ve halen yürütülen projeler hakkında bilgiler verdi. Sonrasında Bakan Beyin kendisine RASAT ve GÖKTÜRK-2 uydularının maketleri takdim edildi.

Buradan BALİSTİKA Laboratuvarına geçilerek ürünün işleyişi hakkında bilgi verildi. Son olarak HALE Laboratuvarına geçilerek TÜBİTAK UZAY tesislerinde geliştirilen ve ilk kez TÜRKSAT 6A uydusunda denenecek olan Elektrikli İtki Motoru hakkında bilgilendirme yapıldı.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler