TÜBİTAK UZAY Olarak TEKNOFEST Coşkusuna Ortak Olduk

Bu Haberi Paylaş

​​​​​​​​TÜBİTAK’ın da paydaşları arasında yer aldığı, bu yıl ikincisi düzenlenen “Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST)”, 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde, Atatürk Havalimanında gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü olarak 25 m2’lik stant alanında GÖKTÜRK-2 ve RASAT Uydu maketleri ile ürünlerimizin tanıtımları yapıldı. Ayrıca TÜBİTAK UZAY olarak Türkiye Uzaj Ajansı standında da tanıtım faaliyetleri yürütülmüştür.​

TÜBİTAK altı gün süren coşkulu festival boyunca standında, TBMM Başkanımız Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank,  Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar olmak üzere, öğrencilerden ve vatandaşlardan pek çok katılımcıyı ağırladı.

TÜBİTAK Sanal Gerçeklik (VR) Tüneli konsepti de bu yıl ilk kez TEKNOFEST’de gerçekleştirildi. Etkinlikte özellikle çocuk ve gençlerin TÜBİTAK Merkez Başkanlık ve Enstitülerin çalışmalarını etkileşimli ve eğlenceli bir şekilde deneyimlemesi amaçlandı.​

Planetarium’da, farklı yaş grubu ve eğitim seviyelerinden katılımcılara film gösterimleri yapıldı. TÜBİTAK UZAY ve Türkiye Teknoloji Takımı’nın ortak çalışmasıyla Planetaryum’da (Gökevi) yarım saat aralıklarla “Astronot” ve “Uzayın Keşfi ve Teknolojinin Doğuşu” adlı eğitici filmler gösterildi. Festival boyunca Planetaryum ziyaretçi sayısı 1. gün 3600 kişi, 2. gün 4000 kişi, 3. gün 5400 kişi, 4. gün 1300 kişi, 5. gün 5800 kişi, 6. gün 6200 kişi oldu. Geçen sene yaklaşık 5000 kişiye gösterim yapılırken, bu sene toplamda 26300 kişiye ulaşmıştır.

T3 Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen, TÜBİTAK’ın paydaşları arasında yer aldığı, Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul), 6 günde 1 milyon 720 bin kişiyi ağırladı.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler