TÜRKSAT 6A PROJESİ ÖN TASARIM GÖZDEN GEÇİRME TOPLANTISI YAPILDI

Bu Haberi Paylaş

TÜRKSAT 6A Projesinin önemli bir aşaması olan “Ön Tasarım Gözden Geçirme (PDR)” başarıyla tamamlandı. Toplantı, 31 Aralık 2015 tarihinde, TÜBİTAK UZAY’da, geniş bir katılım ile gerçekleştirildi. Toplantıya, TÜRKSAT A.Ş., Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TÜBİTAK KAMAG, TUSAŞ, ASELSAN, CTECH temsilcileri yanı sıra Proje İzleyicilerinden Hacette Üniversitesinden Prof. Dr. Feza Arıkan, Yıldız Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Vasfi Emre Ömürlü ve Gebze Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Yusuf Sinan Akgül katıldı.

Toplantı, TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül ve TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu tarafından yapılan açılış ve değerlendirme konuşmalarıyla başladı. TÜRKSAT 6A Proje Yöneticisi Dr. C. Levent Ertürk tarafından projenin hangi aşamada olduğunu gösteren bir değerlendirme sunumu yapıldı. Daha sonra sistem ve alt sistem tasarımlarına yönelik sunumlar gerçekleştirildi. Projenin başladığı günden bugüne kadar planlanan işlerin önemli bir kısmının gerçekleştirildiği görüldü.

TÜRKSAT 6A Projesi nedir?

15 Aralık 2014 tarihinde başlayan proje ile Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu tasarlanıp, üretilecektir. Bu Projede, TÜBİTAK UZAY’ın, RASAT ve GÖKTÜRK-2 projelerinde kazandığı uzay alanındaki tecrübelerinden de faydalanılarak, proje ortakları (TUSAŞ, ASELSAN, CTECH) ile birlikte milli haberleşme uydu platformu geliştirilecektir.

Projenin 2019 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. Proje bütçesi, TÜBİTAK ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. TÜRKSAT A.Ş., yörüngede devreye alma işlemlerin başarı ile tamamlanmasından sonra uydunun işleticisi ve sahibi olacaktır. Uydunun genel özellikleri aşağıda verilmiştir.

TURKSAT 6A Haberleşme Uydusu

TURKSAT 6A Haberleşme Uydusu
Yörünge 42° Doğu t6a
Faydalı Yük 20 Ku-Bant Aktarıcı
Hizmet Ömrü > 15 yıl
Kuru Kütle ~1700 kg
Toplam Kütle  ~4000 kg
Güç Üretimi ~7 kW (Ömür Sonu)
Fırlatma Tarihi 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler