“Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri”ne Katıldık

Bu Haberi Paylaş

“Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri” 11-12 Aralık 2015 tarihlerinde, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde, TÜRKSAT ve MÜSİAD öncülüğünde gerçekleştirildi. TC Ekonomi Bakanlığı, TC Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, SSM, TÜRKSAT, MÜSİAD, TÜBİTAK ve Anadolu Ajansı gibi kurum ve kuruluşlar stratejik ortak olarak etkinlikte yer aldılar.

Etkinliğin açılışını Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ve TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül’ün birlikte yaptılar. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzuda açılışta hazır bulundular.

Türkiye’de uydu teknolojisi ve uydu ekosistemine kamusal, endüstriyel ve teknolojik açıdan bakış, milli uydu projesi, bilişim projeleri, kamunun bilişim proje sunumları, e-Devlet Kapısı’nda belediye hizmetleri, 4,5G teknolojileri ve 5G vizyonu, Türkiye ve bölgesel konumlama sistemleri ve 4K ve yayıncılık teknolojileri gibi başlıklar altında Türkiye’deki uydu ve bilişim teknolojilerinin geleceği konuşuldu ve tartışıldı. İki gün boyunca, eş zamanlı olarak, 8 toplantı salonunda, 20’yi aşkın panel, seminer ve konferans gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, “Yenilikçi Şirketlerde Patentlerin Stratejik Yönetimi”, Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu “Uydu ve Ekosistemi: Endüstri ve Teknoloji Açısından Bakış”, TÜBİTAK Uzay İş Geliştirme Grup Lideri Dr. Sadık Murat Yüksel, “Milli Uydu Projesi” panellerinde konuşma yaptılar.

Uydu ve uzay teknolojileri alanında tüm paydaşları bir araya getiren etkinliğe 87 teknoloji firması katılım sağladı. Japonya, Amerika, İngiltere, Afganistan, Polonya, İsveç, Hollanda ve Azerbaycan gibi ülkelerden firma ve konuşmacıların yer aldığı programı 10 bine yakın katılımcı ziyaret etti.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından açılan stantta RASAT ve GÖKTÜRK2 uydularının maketleri sergilenerek katılımcılara uydularımız hakkında bilgiler verildi. TÜBİTAK ve Uzay’ı tanıtan broşür ve dergiler standı ziyaret eden katılımcılara takdim edildi. Etkinlik kapsamında açmış olduğumuz stantta Kurumsal İletişim Grubundan Necmi Demir, Merve Özek, Proje Yönetim Destek Grubundan Rasim Özcan ve Uzaktan Algılama Grubundan Dr. Ufuk Sakarya hazır bulundular.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler