Üçüncü Global Satshow Zirvesine Katıldık

Bu Haberi Paylaş

3.Global Satshow Fuarı, MÜSİAD’ın stratejik ortaklığında, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Uydu Operatörleri Birliği (ESOA) ev sahipliğinde ve Türksat’ın desteğiyle 9-10 Kasım’da İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

Uydu sektöründeki yatırım planları ve sektörün geleceğinin ele alındığı fuarda, Türksat 5A ve 5B uydularının ihalesini kazanan Airbus ile Türksat AŞ arasında sözleşme imza töreni düzenlendi.

Uzay teknolojileri, yayıncılık, taşımacılık ve lojistik;  petrol ve gaz, uydu endüstrisi ve operatörleri, askeri savunma, telekomünikasyon ve IT/ICT sektörlerinin yer aldığı etkinliğe, 35’ten fazla ülkeden 5 bine yakın ziyaretçi katıldı.

Kendi Uydumuzla Haberleşme Sağlayacağız

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Amacımız 2020 yılında kendi uydumuz olan 6A’yı tamamlamak ve yörüngedeki yerine ulaştırmak. 6A ile sayılı ülkeler arasına girecek olan Türkiye, bu anlamda pozitif ayrışmış olacak. Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasıyla birlikte de çalışmaları ileri bir boyuta taşıyacağız. Uydu üretilmesi kadar fırlatılması da çok çok önemli. Kendi uydumuzla haberleşme sağlamış olacağız” diye konuştu. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu ise “TÜRKSAT 6A Milli Uydu” oturumunda TÜRKSAT 6A Projesi hakkında bilgiler verdi.

Fuara bir stant açarak katılan TÜBİTAK UZAY, stantta RASAT ve GÖKTÜRK 2 uydularının gerçeğe yakın maketlerini sergiledi ve maketler katılımcılar tarafından beğeni ile incelendi. Standı ziyaret eden konuklara Enstitü Müdür Yardımcımız Dr. Erdal Yılmaz, Uzman Araştırmacı Burak Yağlıoğlu, Kurumsal İletişim Grubu Lideri Necmi Demir ve aynı gruptan Uzman Yardımcısı Merve Özek Ekinci tarafından uzay teknolojilerinde TÜBİTAK UZAY sayesinde ülkemizin gelmiş olduğu yer hakkında bilgiler verildi. Ayrıca standımızı ziyaret edenlere TÜBİTAK popüler bilim dergileri olan Meraklı Minik, Bilim Çocuk ve Bilim Teknik dergilerinin eski sayıları hediye edildi.

TÜBİTAK UZAY’ın bilinirliğini yaygınlaştırmak açısından önemli bir etkinlik oldu.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler