APSCO LİSE ÖĞRENCİLERİ UZAY YARIŞMASI DUYURUSU (APSCO YOUTH SPACE CONTEST 2017)

Bu Haberi Paylaş

Asya Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü (APSCO), Asya-Pasifik Bölgesinde uzay alanında işbirliği oluşturmak, yeni teknolojiler geliştirilmesine katkıda bulunmak, dış uzayın barışçıl amaçlarla kullanımını sağlamak ve uzay alanında karşılıklı bilimsel bilgi alışverişini mümkün kılmak amaçları ile 2005 yılında kurulmuştur. Türkiye 25 Temmuz 2011 tarihinde APSCO’ya üye olmuştur.

Türkiye’nin de üyesi olduğu, merkezi Çin’de bulunan Asia-Pacific Space Cooperation Organization (APSCO) tarafından APSCO Lise Öğrencileri Uzay Yarışması (APSCO Youth Space Contest 2017) düzenlenmektedir. APSCO’ya üye ülkelerdeki lise öğrencileri arasında düzenlenecek yarışmanın dili İngilizce’dir.

Teması “Gelecekteki Evimiz: Uzay” olan yarışmanın amacı, APSCO’ya üye devletlerdeki gençlerin uzay bilimi ve teknolojilerine ilgileri ile APSCO’nun bilinirliğini arttırmak ve üye devletlerdeki gençler arasında iletişim ve işbirliğini teşvik etmektir.

Bu kapsamda okulunuzdan yarışmaya katılım sağlayacak öğrencilerin, yarışmaya sunacakları çalışmalarını aşağıda belirtilen format ve özelliklerde hazırlayarak, okulunuz yönetimi vasıtası ile 26 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 12:00’a kadar Enstitümüze iletmeleri gerekmektedir.

Yarışmanın katılım şartları ve içeriği:

• Yarışma; 15-19 yaş aralığındaki lise öğrencilerine yöneliktir.
• Katılımcılar yarışmaya diledikleri formatta (video, resim, el işi, maket, yazı vb.,) katılım sağlayabilirler.
• Yarışmaya katılım sağlanacak gönderinin açıklaması, 1000 kelimeden az olacak şekilde hazırlanmalı ve başvuru formuyla birlikte elektronik formatta e-posta ile sunulmalıdır.
• Tüm gönderiler İngilizce olarak düzenlenmelidir.
• Sunumda kullanılacak video ve diğer görsellerin yüksek çözünürlükte olması, fotoğraf ve videoların JPG, MPG ve MP4 formatında hazırlanması ve maksimum süresinin beş dakikadan az olması gerekmektedir.
• Yarışmaya katılım sağlayacak öğrencinin, çalışmasını sunabilecek derecede İngilizce bilmesi gerekmektedir.
• Her yarışmacının sadece bir başvuru hakkı vardır.
• Başvurular 2017 Yılı Temmuz ayı sonunda APSCO ve Çin Uzay Bilimi Topluluğu (Chinese Society of Astronautics) tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır. Değerlendirme sonucunda seçilen 5 adayın yarışma için yapacakları sunumlar için Pekin’e uçakla ulaşımları, toplam 6 gece konaklamaları ve aktivitelerin düzenlenmesi konusunda APSCO sponsor olacaktır. Pasaport ve vize ücreti sponsorluk haricinde olup yarışmacı tarafından karşılanacaktır.

Yarışma ile ilgili duyuru ve katılım koşulları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız: http://www.apsco.int/Annoucement.asp

Başvuru Adresi :

TÜBİTAK UZAY
ODTÜ Yerleşkesi,
06800, Ankara / Türkiye
Tel :  (0312) 210 13 10
Fax:  (0312) 210 13 15

İlgili kişi : Aysun Karaarslan

E-posta adresi : aysun.karaarslan@tubitak.gov.tr

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler