APSCO NPU Post-Doktora Programı-2020

Bu Haberi Paylaş

Ülkemizin de üyesi olduğu, Merkezi Çin Halk Cumhuriyeti-Pekin’de bulunan Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Organizasyonu (APSCO), Çin Hükümeti Burs Programı aracılığıyla Post Doktora bursu verecektir.

APSCO Sekreterliği, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) desteğiyle, 2020 Yılı itibariyle, doktora sonrası ortaklaşa organize etmek amacıyla Northwestern Polytechnical Üniversitesi (NPU) ile işbirliği yapmaktadır.

Burs kapsamında yer alan programlar aşağıda belirtilmektedir:

POST DOCTORAL PROGRAMME
MECHANICS POSTDOCTORAL FELLOWS PROGRAMME
AERONAUTICAL AND ASTRONAUTICAL SCIENCE AND TECHNOLGY POSTDOCTORAL FELLOWS PROGRAMME
COMPUTER SCIENCE AND TECHNOLOGY POSTDOCTORAL FELLOWS PROGRAMME
CONTROL TECHNOLOGY & ENGINEERING POSTDOCTORAL FELLOWS PROGRAMME
MECHANICAL ENGINEERING POSTDOCTORAL FELLOWS PROGRAMME

 

 

 

 

 

Her bir program kapsamında sağlanan burs, destekler, kriterler ve ayrıntılı bilgilendirme aşağıdaki program dokümanlarında yer almaktadır.

Yukarıda belirtilen programlardan her bir program için en fazla iki aday belirlenecektir.

Program için başvurular TÜBİTAK UZAY’a yapılacaktır. TÜBİTAK UZAY tarafından belirlenenen uygun başvurular APSCO ve NPU’ya iletilecek, en son değerlendirme APSCO ve NPU tarafından yapılacaktır.

  1. Başvuru Dokümanları Listesi
  2. Post Doktora Programı Başvuru Formu
  3. Sağlık Raporu Formu
  4. Post Doktora Programı ile ilgili Sık Sorulan Sorular
  5. Mechanics Postdoctoral Fellows Program
  6. Aeronautical and Astronautical Science and Technology Postdoctoral Fellows Program
  7. Computer Science and Technology Postdoctoral Fellows Program
  8. Control Technology & Engineering Postdoctoral Fellows Program
  9. Mechanical Engineering Postdoctoral Fellows Program

Başvuru kapsamında hazırlanacak belgeler Başvuru Dökümanlar Listesi’nde yer almaktadır. Adayların başvuru için gerekli tüm belgelerini 10 Eylül 2020 Çarşamba günü mesai bitimine kadar TÜBİTAK UZAY’a posta yoluyla ulaştırmaları gerekmektedir. Yapılacak değerlendirme sonucunda programlara önerilecek adayların belgeleri APSCO’ya TÜBİTAK UZAY tarafından iletilecektir.

APSCO Hakkında Kısa Açıklama

Kısa adı APSCO olan Asya Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü (Asia Pasific Space Cooperation Organization  www.apsco.int ) 28 Ekim 2005 tarihinde Çin, Tayland, İran, Pakistan, Bangladeş, Moğolistan, Peru, Endonezya hükümet temsilcilerinin Pekin’de APSCO Kuruluş Yasasını imzalaması ile kurulmuştur.  Türkiye, 1 Haziran 2006 tarihinde Pekin’de yapılan bir törenle APSCO Kuruluş Yasasını imzalayarak kurucu 9 üye ülkeden biri olmuştur. APSCO, Avrupa Uzay Ajansı’ndan sonra uzay alanında Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ikinci hükümetler arası organizasyondur.

APSCO bünyesinde yapılan projeler üye ülkeler arasında uzay alanındaki diğer projeleri geliştirmede çekirdek fon niteliğinde olup “Opsiyonel” projeler olarak daha büyük işbirliklerini tetiklemeleri amacıyla kurgulanmıştır. Ayrıca, projeler eğitim amaçlı da yapılmaktadır. Özellikle üye ülkeler arası bedelsiz teknoloji transferi olarak da kurgulanabilmektedir. Dört ana alanda projeler oluşturulmaktadır: 1) Uzay Teknolojileri, 2) Uzay Bilimi, 3) Uzay Uygulamaları ve 4) Teorik ve Uygulamalı Eğitim.

APSCO üye ülkelerinden biri olarak, ülkemiz adına faaliyetleri Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK), TÜBİTAK adına ise TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) ülke temas noktası olarak yürütmektedir.

Başvuru İçin Posta Adresi :

TÜBİTAK UZAY

ODTÜ Yerleşkesi, 06800, Ankara / Türkiye

Bilgi İçin : Aysun Karaarslan

E-Posta  : apsco.uzay@tubitak.gov.tr

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler