Beihang University Yüksek Lisans ve Doktora Burs Programları 2020

Bu Haberi Paylaş

Ülkemizin de üyesi olduğu, Merkezi Çin Halk Cumhuriyeti-Pekin’de bulunan Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Organizasyonu (APSCO), Çin Hükümeti Burs Programı aracılığıyla 2020 yılı için yüksek lisans ve doktora bursları verecektir.

APSCO ve Pekin’de bulunan Beihang Üniversitesi arasında yapılan anlaşma kapsamında 2020 yılı için 1) Uydu İletişimi ve Küresel Konumlama Sistemleri (SC&GNSS), 2) Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (RS&GIS), 3) Uzay Hukuku ve Politikası, 4) Uzay Bilimi ve Çevre alanlarında Yüksek Lisans Programları (MASTA) ve Uzay Teknolojileri Uygulamaları konusunda Doktora Programı (DOCSTA) açılmıştır.

Her bir program kapsamında sağlanan burs, destekler, kriterler ve ayrıntılı bilgilendirme aşağıdaki program dokümanlarında yer almaktadır. Sağlanan burs ve desteklere ek olarak programa kabul edilen adayların Pekin şehrine gidiş-dönüş uçak bileti ücreti bir defaya mahsus olmak üzere APSCO tarafından karşılanacaktır.

Burs Programları kapsamında her bir alan için en fazla iki aday belirlenecektir.

Program için başvurular TÜBİTAK UZAY’a yapılacaktır. TÜBİTAK UZAY tarafından belirlenenen uygun başvurular APSCO ve Beihang Üniversitesi’ne iletilecek, en son değerlendirme APSCO ve Beihang Üniversitesi tarafından yapılacaktır.

  1. Uzay Teknolojileri Uygulamaları Doktora Programı (DOCSTA)
  2. Yüksek Lisans Programları (MASTA)
  3. Sağlık Raporu Formu
  4. Başvuru Dokümanları Listesi

Başvuru kapsamında hazırlanacak belgeler Başvuru Dökümanlar Listesi’nde yer almaktadır. Adayların başvuru için gerekli tüm belgelerini 21 Şubat 2020 tarihine kadar TÜBİTAK UZAY’a posta yoluyla ulaştırmaları ve Chinese Government Scholarship,  https://studyinchina.csc.edu.cn/  linki üzerinden de başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılacak değerlendirme sonucunda programlara önerilecek adayların belgeleri APSCO’ya TÜBİTAK UZAY tarafından iletilecektir.

APSCO Hakkında Kısa Açıklama

Kısa adı APSCO olan Asya Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü (Asia Pasific Space Cooperation Organization  www.apsco.int ) 28 Ekim 2005 tarihinde Çin, Tayland, İran, Pakistan, Bangladeş, Moğolistan, Peru, Endonezya hükümet temsilcilerinin Pekin’de APSCO Kuruluş Yasasını imzalaması ile kurulmuştur.  Türkiye, 1 Haziran 2006 tarihinde Pekin’de yapılan bir törenle APSCO Kuruluş Yasasını imzalayarak kurucu 9 üye ülkeden biri olmuştur. APSCO, Avrupa Uzay Ajansı’ndan sonra uzay alanında Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ikinci hükümetler arası organizasyondur.

APSCO bünyesinde yapılan projeler üye ülkeler arasında uzay alanındaki diğer projeleri geliştirmede çekirdek fon niteliğinde olup “Opsiyonel” projeler olarak daha büyük işbirliklerini tetiklemeleri amacıyla kurgulanmıştır. Ayrıca, projeler eğitim amaçlı da yapılmaktadır. Özellikle üye ülkeler arası bedelsiz teknoloji transferi olarak da kurgulanabilmektedir. Dört ana alanda projeler oluşturulmaktadır: 1) Uzay Teknolojileri, 2) Uzay Bilimi, 3) Uzay Uygulamaları ve 4) Teorik ve Uygulamalı Eğitim.

APSCO üye ülkelerinden biri olarak, ülkemiz adına faaliyetleri Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK), TÜBİTAK adına ise TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) ülke temas noktası olarak yürütmektedir.

Başvuru İçin Posta Adresi :

TÜBİTAK UZAY

ODTÜ Yerleşkesi, 06800, Ankara / Türkiye

Bilgi İçin : Aysun Karaarslan

E-Posta  : apsco.uzay@tubitak.gov.tr

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler