TÜRKSAT 6A’nın Güneş Panelleri Açılma Testi Başarıyla Gerçekleştirildi

Bu Haberi Paylaş

2 Kasım 2023 tarihinde, Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın yüksek güç üretim kapasitesine sahip güneş panellerinin açılım testleri başarıyla tamamlandı. Bu aşamadan sonra; sırası ile fırlatıcı uyum testleri, son işlevsel testler ve faydalı yük performans testleri gerçekleştirilecek, ardından uydu fırlatma alanına nakliyeye hazır hale gelecek.

Uzay koşullarında güneş panellerinin sorunsuzca açabilme yeteneğini gözler önüne seren bu test, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal ve Savunma Sanayi Başkanı Sayın Prof. Dr. Haluk Görgün’ün katılımlarıyla, TUSAŞ’da bulunan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Uydunun fırlatılıp uzaya gönderilmesi sonrası gerçekleştirilecek olan güneş panellerinin açılma operasyonu, gerçek ateşleyiciler ile başarıyla prova edildi. Milli Gururumuz TÜRKSAT 6A’yı uzaydaki yerine bir adım daha yaklaştıran bu aşamadan sonra; sırası ile fırlatıcı uyum testleri, son işlevsel testler ve faydalı yük performans testleri gerçekleştirilecek, ardından uydu fırlatma alanına nakliyeye hazır hale gelecek.

Güneş panelleri, uydunun anlık güç ihtiyacını karşılamakta, aynı zamanda gölgede olunan veya anlık enerji ihtiyaçlarının karşılanamadığı yüksek güce ihtiyaç duyulan operasyonlarda kullanılmak üzere bataryada enerji depolanmasını sağlamaktadır. Bu kritik test ile, uydunun fırlatıldıktan sonra güneş panellerini sorunsuz şekilde açabilme yeteneğini uzay şartlarına benzetim de sağlanarak doğrulamış olduk.

Gerçekleşen bu test ile aynı zamanda, TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen Uydu Yönetim Birimi, Güç Düzenleme Birimi, Güç Dağıtım Birimi ve yazılımlarının güneş paneli açma işlemi sırasında sorunsuz çalıştığını da doğrulamış olduk. TÜRKSAT 6A için geliştirilen yerli yazılımlar sayesinde gönderilen sinyal, uçuş bilgisayarı tarafından ateşleyici sinyale dönüştürüldü. Böylelikle, Türkiye’de ilk kez kullanılan “Açılabilir ve Yönlendirilebilir Güneş Paneli Kanadı” için testleri yerli uçuş ekipmanları ile tamamlamış olduk.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler