UZAY

Uzayın Keşfi

Uzayın Keşfi

uzayin kesfi img 2

Türkiye, neredeyse 20 yılı aşkın bir süredir sürekli güçlendirdiği uzay teknolojileri altyapısı ve tüm sektörlerde hızla yaygınlaştırdığı uzay uygulamalarıyla Millî Uzay Programı (MUP) doğrultusunda belirlenen hedeflere emin adımlarla ilerlemektedir.

Bugün geldiğimiz noktada, Millî Uzay Programı (MUP) kapsamında belirlenen uzayın keşfi hedeflerinin gerçekleştirilmesinde TÜBİTAK UZAY, gerek araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile gerekse proje yönetimi uzmanlık alanlarındaki yetkinliğiyle öncü kuruluş olarak yer almaktadır.

Ay Araştırma Programı (AYAP) ile Türkiye’nin Ay’da mevcudiyet gösteren sayılı ülkelerden biri olması amaçlanmaktadır. Ay Araştırma Programı’nın ilk aşamasında Ay ile ilk teması gerçekleştirmek, ikinci aşamada ise yumuşak iniş yöntemiyle Ay yüzeyine ulaşmak hedeflenmektedir.

TÜBİTAK UZAY, bugüne kadar gerçekleştirdiği uydu ve uzay teknolojilerine yönelik projelerde, sistem geliştirme sürecinden fırlatma ve operasyonel kullanıma kadar tüm aşamalarda elde ettiği proje yönetimi ve sistem mühendisliği yeteneklerini AYAP kapsamında kullanacaktır.